Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Şanlıurfa’nın Meşhur Yöresel yemekleri

Urfa’ nın yöresel Yemekleri,Şanlıurfa Yemek Kültürütepside-kofte-patates

Halil İbrahim sofrası denince cömertlik, bereketli sofralar ve misafirperverlik gelir.

Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu mutfağının karakteristik özelliklerinin hemen hemen hepsini taşıyan bir yöre. Bol salçalı, acılı ve baharatlı yemekler mutfak kültürünü oluşturuyor. Baklagillerin dışında yarma denilen buğday, çorbalar ve soğuklarda kullanılıyor. Urfalılar misafir ağırlamak ve onlara çeşitli yemekler ikram etmekten büyük bir zevk alırlar.

Şanlıurfa da yöresel yemekleri arasında; ayran çorbası, pıt pıt, sarı çorba, çağala aşı, hamurlu,pakla aşı, hıttı bastırması, soğan tavası, su kabağı, bütün balcan, isot çömleği, bamya çömleği,sarımsak aşı, kaburga, acır annaziği, tatlı bamya, erik tavası, lolaz dürmüğü,döğmeç, ekmek aşı, kenger aşı, saca basma, semsek, has dolması, mimbar, acır bastırmasını sayabiliriz.

Soğanlı Kebap, Müftehi Tas Kebabı,Kemeli Cacık, Bostana,Zeytin Bostanası, Frenkli (Domatesli) Kebap, Koruk Salatası, Pencer Cacığı, Katmer, Daş Ekmeği, Peynirli Kadayıf, Aşır Aşı, Kuymak, Küncülü Akıt,Palıza, Haside, Zingil, Zerde,Urfa Kısırı Tarifi, Kadı Beyni, Un Bulamacı, Peynirli Helva, Şıllık tatlısı,  Palıza geleneksel yöresel yemekler arasında sayılabilir. Urfalılara iki şeyi zor beğendirisiniz biri müzik diğeride yemek ve tatlılardır..

Bir önceki yazımız olan Tunceli'nin Meşhur Yöresel yemekleri başlıklı makalemizde Tunceli Mutfağı, Tunceli'nin Meşhur Yöresel yemekleri ve Yöresel Yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>