Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Uşak’nın Meşhur Yöresel yemekleri

Uşak Yemek Kültürü,Uşak Yöresel YemekleriPhoto

Anadolu kültürlerin beşiği. Bu kültürler uzak kentlere göç verince değişime uğrasalar da tencerelerde uzun yüzyıllar aynı yemekler kaynayabiliyor. Gidilen yerlere yemek kültürü taşınıyor. Ege ve Orta Anadolu etkisindeki Uşak mutfağı ot-bitki yemeklerinden çok tahıl ve erkeç denilen erkek keçi etine dayanıyor. Ama keçi ormanlara zarar verdiği için bir süre önce üretimi yavaş yavaş durmuş, yerine koyun yetiştiriciliği yapılmış. Uşak köylerinde keşkek yapmak başlı başına bir tören. Tarhana çorbası Uşak’ın en ünlü çorbasıdır. Bunun dışında köpük helva,salatalık yemeği, haşhaşlı ve tahanlı peksimet, kese ayranı,cevizli baklava, bükme, pide, cıbır çorbası ve düğün yemeklerinin vazgeçilmezi keşkek Uşak’ta önemli yemekler arısında. Doğu Ege’nin neredeyse tamamında ve Anadolu’nun çoğu bölgesinde olduğu gibi burada da et yemeklerinin ağır gelebileceği düşünülüp son yemek olarak bol ekşili bamya ikram edilir.

Bir önceki yazımız olan Şanlıurfa'nın Meşhur Yöresel yemekleri başlıklı makalemizde Şanlıurfa Yemek Kültürü, Şanlıurfa'nın Meşhur Yöresel yemekleri ve Urfa' nın yöresel Yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>