08.12.2021 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Balıkesir’in meşhur yemekleri nelerdir?

Balıkesir’in meşhur yemekleri nelerdir?, Balıkesir’in yöresel yemekleri nelerdir?
Balıkesir ve çevresinin mutfağı oldukça zengindir. Yöresel yemekleri arasında  Tirit, börülce, sura, manav tarhanası, saçaklı mantı, keşkek, mafis, güveç, peynirli patlıcan, düğün çorbası, zerde gibi yemekler ile Keşkek -Kapama -Metez -Börülce -Sarımsaklı -Kaymak Hamuru -Tirit -Tavuklu Mantı -Balıkesir Kaymaklısı -Höşmerim gibi tatlılar dikkati çekmektedir.

Höşmelim Tatlısının Hikayesi

Balıkesir’in Türkiye çapında ünlü olan tatlısının hikayesi, yörede sıkça anlatılan bir öyküde yaşıyor senelerdir.
Söylenceye göre Balıkesir’in O muhteşem yaylalarında koyun otlatan bir çoban sabahleyin yaylaya çıkarken, çadırda kalan MELEK adında genç eşine,” Bu gün canım çok tatlı istiyor, akşam sofrada bir tatlı olsun” der. Eşini çok seven köylü güzeli, nasıl bir tatlı hazırlayacağını düşünürken, süzekte asılı duran peyniri görür. Bakır bir kaba boşaltıp içine birkaç yumurta, biraz mısır unu, birazda şeker ilave ederek bir tatlı hazırlar. Akşam yemeğinin ardından bu tatlıyı eşine sunar. Çoban bir kaşık alır, yedikçe hoşuna gider ve ” ne hoş olmuş meleğim” diyerek yemeğe devam eder. Bu tatlı zamanla Balıkesir yöresinde ünlenerek yayılır ve “Ne hoş olmuş meleğim” ifadesi tatlıya Höşmelim ismini verir.

Höşmelim Tatlısı

Tuzsuz taze peynir, şeker, irmik, margarin ve safrandan yapılır. Margarin kızdırılıp irmik pembeleşinceye kadar kavrulup şeker ilave edilir. İkisi iyice birbirine yedirildiğinde peynir ufalanmış olarak ilave edilir. Hızlı ateşte devamlı karıştırılır. Renk için bir miktar safran konularak soğuduktan sonra servis yapılır.

Balıkesir Kaymaklısı:

1 kg un, 300 gr tereyağı, 6 yumurta,1 kg tuz, 700 gr kaymak, 2 kg şeker, üstüne gelinceye kadar su.

Un hamur tahtasında elenir, ortası açılır. Tereyağı ve süt konup karıştırılır. Yoğrulur. Dinlendirildikten sonra iki parçaya bölünüp yağlı bir tepsiye konur. Her bir yufkanın kırılmaması için elle su serpilir, diğer 6 yufka da, diğer yağlı bir tepsiye yerleştirilir. Fırında ve mangalda pişirilir. Alt kısımları kızarınca iki tepsi de ateşten indirilir. Birinci tepsideki yufkaların üst yufkası üzerine bolca kaymak yayılır. Kümeler halinde de konabilir. Diğer tepsideki yufkaların alttaki kızarmış tarafı üste gelmek üzere birinci tepsideki kaymakların üzerine kapatılır. Ilık halde reçel şurupları koyulduğunda şerbet soğuk hamur üzerine gezdirilerek dökülür, kapak kapatılır. Soğuduktan sonra baklava dilimi şeklinde kesilir, servis yapılır.

Bigadiç Göveci:

Bigadiç’deki her kasap dükkanının odun közü ile kızdırılan fırını vardır. Toprak göveçin içine bir miktar yağ konur. Domates ve biber doğranır ve üzerine oğlak eti döşenir. Biraz da kaynamış kemik suyu ilave edilerek fırına sürülür. Yaklaşık iki saat sonra fırından çıkarılan göveçler özellikle Bigadiç ve Balıkesir yöresinde sevilerek yenen bir yemektir.

Bigadiç Helvası:
(Tahin Helvası, Susamlı Helva ve Taş Helva) Balıkesir -Bigadiç’teki geleneksel lezzetlerden biri olan helva, değişik tat ve çeşitleri ile geçmişten günümüze ulaşmayı başaran bir tatlıdır. Tahin, çöğen, şeker ve limon tuzundan yapılan tahin helvasının yanı sıra, susamlı helva ve taş helva da çok rağbet gören helva çeşitlerindendir.
Susamlı helva Ramazan geceleri, teravih namazı sonrasında, taş helva ise bayramlarda tercih edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ