28.11.2021 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Elazığ’ın meşhur yöresel yemekleri

Elazığ Mutfağı, Elazığ Sofrası, Elazığ yemekleri,Elazığda ne yenir,Elazığın Meşhur Yemekleri, Elazığın ünlü yemekleri,Elazığın yöresel yemekleri

Elazığ mutfağı oldukça zengin yemek çeşitlerine sahiptir. 150’ye yakın yemek çeşidi olan Elazığ’da, üç öğün dışında “Kuşluk yemeği” ve özellikle “Yatsılık” denilen pestil, ceviz, orcik, meyve gibi yiyeceklerin bulunduğu sofralar açılır. Geleneksel Elazığ (Harput) mutfak kültürü, Türk mutfak kültürünün izlerini taşır.Sofra adabından yemek çeşitlerine kadar halen geleneksel özelliklerini koruyabilen Elazığ mutfağında; tarihi Oğuzlara kadar tutmaç, umaç, aşı anamaşı, kara kavurma gibi yemekler halen varlığını sürdürmektedir.

Elazığ- Harput Mutfağı yörenin özelliklerine bağlı olarak çok büyük çeşitlilik ve zenginlik gösterir. İlin kendine has ve kendi ismiyle anılan çeşitli yemekleri vardır. Bu yemekler ülkemizin birçok yöresinde de Elazığ yemeği olarak yapılmaktadır.Büyük bir damak zevkine sahip olan

Elazığ insanının , mevsimine göre pişirdiği yemeklerden başlıcaları şunlardır.

Çorbalar :
Erişte, keleçoş, lobik, kurutlu, kulaklı, bulama, un, yoğurtlu, pirinçli, mercimek, döğme, tarhana ve sebzeli çorbalardır.

Lapalar :
Yarma ve pirinç, kuymak, hilisli lapalardır.

Et Yemekleri :
Kaburga, kara kavurma, kellecoş, kapama, taraklık, kızartma, şiş kebabı, tas kebabı, keklik, kuzu kızartması, işgene, büryan, tava, güveç, ciğer kebabı ve paçadır.

Köfteler :
Harput köftesi, (bulgur köfte) içli köfte, fındık, yalancı, ekşili, nohutlu, kadınbudu, lüle, ayar, küncülü, (susamlı) köftelerdir.

Dolma ve sarmalar :
Dilim, domates, biber, patlıcan, kabak, kofik, zeytinyağlı sarmalar, lahana, yaprak, bunbar ve kibe’dir.

Ekmekli Yemekler :
Sac ekmeği, taş ekmeği, peynirli ekmek, yağlı yufka, nohut ekmeği, fodula, sırın, patila (peynirli, çökelekli, kıymalı, kakırdaklı, soğanlı, kavurmalı, susamlı), püsün, (ufalama) , cevizli ve gömme dir.

Sebze Yemekleri :
Taze patlıcan, fasülye, kabak, oturtma, kabak aşı, karnıyarık, dizme, imam bayıldı, söğürtme, ışkın yemeği, kenger yemeği, badem çağlası yemeği, pirpirim (semizotu), musakka, bakla ve bamya yemekleridir.

Pilavlar :
Bulgur, pirinç, etli bulgur ve pirinç tiridi, sulu pilav, patlıcanlı pilav, fasülyeli, soğanlı, nohutlu, mercimekli, mukaşerli, yemekli simit pilavı, keşkek (döğme pilavı) dır.

Börekler :
Su böreği, el böreği, poğaça, tepsi böreği, (Peynirli, kıymalı, ıspanaklı), sana böreği, talaş ve bişi’dir.

Helvalar :
Un helvası, hesüde, pekmez, peynir, vişne, kayısı, irmik, kabak, kar ve ceviz helvası’dır.

Yumurtalı Yemekler :
Yağda, mıhlama, gaygana, ışkınlı, pestilli, ıspanaklı, fasulyeli ve yarım kuzu’dur.

Tatlılar :
Baklava, sarılı burma, dolanger, kalbur hurması, tel kadayıfı (Peynirli, Cevizli), revani, sütlaç, muskalı, zerde, göbek, dilber dudağı, kargaburnu,

Hoşaf ve Şerbetler :
Üzüm, kayısı, vişne, erik, kızılcık, nar ve pekmez dir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ