09.12.2021 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Elma Sirkesi Tarifi

Birçok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılan elma sirkesi nasıl yapılır? İşte Elma Sirkesi Tarifi

* Elma sirkesi yapmak için uygun olan elma çeşidi içinde şekeri fazla olan kış elmalarıdır. Fakat değişik elma türleri beraber kullanılarak da sirkeye farklı bir tat kazandırabilirsiniz. Kullanmamanız gereken elma ham ve de ekşi olanıdır.

Elmaları iyice yıkayınız ve ardından kullanacağınız malzeme ile kavanozları sıcak su ile yıkayınız. Elmaları ufak parçalara ayırınız ve  katı meyve sıkacağı ile sıkıp suyunu çıkarınız.

* Sirke yapımındaki iki unsur önemlidir; bakterinin verimli çalışmalarını sağlayacak ısı ile oksijen. Hava ile temasının çok olması için oldukça geniş ağızlı ve derin olmayan bir kavanoz seçmelisiniz.

* Elma suyu üstünde boşluk olacak biçimde kavanoza doldurunuz ve ardından meyve sineklerinin geçmeyeceği ama hava alabileceği temiz tülbentle kavanozu kapatınız. Gün içinde bir sefer karıştırınız, bu sekilde havalanmayı sağlayarak sirkenin oluşumunu hızlandıracaksınız. Oda sıcaklığı 25 dereceyi geçmemeli ve güneş ışığı görmeyeceği loş ortamda saklanmalıdır. Koyulan kap cam veya ahşap olmalıdır, metal kap kullanmayınız. Sirkenin oluşumunu hızlandırmak için doğal elma sirkesi koyabilirsiniz.  Sirkeniz kullandığınız elma çeşidi ve koşullara bağlı olarak 3 ile 6 hafta arasında hazır olacaktır.

* Sirke kokusu gelmeye başladığında her gün tadıp istenen tat ve de asit derecesi istenilen ayara gelene kadar işlem devam eder.

* Elde ettiğiniz sirkenin fermentasyonuna engel olmak için bir iki katlı tülbentten geçirerek süzünüz.  Bu şekilde sirkeyi meyve kalıntılarından arındırmış olacaksınız. Sirkeyi Hava almaması için şişelere koyunuz ve güneş almayan ortamda saklayınız. Süzseniz bile ev ortamında yapılan sirkede fermantasyon tamamen durmaz,  şişe içinde deniz anası gibi düz bir tabaka oluşacaktır. Bu tabaka bakteri atıklarıyla meydana gelir ve sirkenizi kullanacağınız zaman atınız. Hazırladığınız sirke hazır satılan sirkelere göre bulanık olur.  Fakat hazır satılan sirkelerde yüksek ısı kullanıldığından dolayı sirkeye şifai özellik veren enzim, mineral, vitamin ve diğer asitler bakımından fakirliğe uğrarlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ