09.12.2021 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Gümüşhane’nin Meşhur Yöresel yemekleri

Gümüşhane Mutfağı,Gümüşhane Sofrası,Gümüşhane yemekleri,Gümüşhanede ne yenir,Gümüşhanenin Meşhur Yemekleri,Gümüşhanenin en ünlü yemekleri,Gümüşhanenin ünlü yemekleri,Gümüşhanenin yöresel yemekleri

Gümüşhane’nin meşhur yemekleri

Gümüşhane’nin en önemli yöresel yemekleri pestil, siron, lemis ve kuşburnu çorbasıdır. Beslenme temelde tarım ürünlerine ve özellikle tahıla dayanır. Yiyecekler çoğunlukla evde hazırlanır. Bir çok sebze kış için kurutulur. Yazdan kışa hazırlanan yiyecekler; tarhana, bulgur, yarma, erişte, siron ve kuzmetidir.

Gümüşhane Mantısı, Kuşburnu çorbası, Zuluflu Çorbası,Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası, Pağla Denlisi, Borani,Fıtfıt Haşılı,Patates Kavurması,Muhla, Yergök Dolması,Sütlü Haşıl,Lor Dolması, Ekmek Aşı, Çıtma Fasulye, Kaygana, Siron, Erişte, Lemis,Erişti Tatlısı,Hasude Kuymağı, Kara Helva, Burma,(sini), Tel Helvası, Lalanga bilinen yemeklerindedendir.Siron, Fırın Erişte, Mantı Çorbası, Lemis, Fasulye Bulgurlusu, Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası, Yavan Çorbası, Doduk Çorbası, Fırfır Çorbası, Dırma Çorbası, Gendime Çorbası, Erişte Çorbası, Arpa Yarması Çorbası, Zuluflu Çorbası, Pağla Denlisi, Borani, Lemis, Fıtfıt Haşılı, Patates Kavurması, Muhla, Yergök Dolması, Sütlü Haşıl, Evelik Dolması, Kalem Dolması, Lor Dolması, Ekşili Dolma, Ekmek Aşı, Çırtma Fasulye, Kaygana, Kete, Pancar Kavurması, Pişi, Tava Lemisi, Zırıhta, Lahana Dolması, Yalancı Dolma, Güveç, Su Böreği, Paparna, Toğala Kuymağı, Hıngel, Galıya, Karın Kaymağı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ