26.01.2022 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

İyi etin püf noktaları

Türk Halkı bonfile, antrikot, T-Bone gibi etleri severek tüketiyor fakat bir çoğu bunların hayvanın neresinden elde edildiğini ve nasıl pişirilmesi gerektiğini bilmiyor.

Şef Süleyman Dilek, etin hangi kısmının nereden elde edildiği ve iyi eti anlamanın sırlarını açıkladı

 

T-Bone : Bonfile ve kontrfile’nin birleşmesinden oluşur. İsmini görünümü T harfine benzeyen kemiğinden alır. Etin bir tarafı bonfile diğer tarafı ise kontrfiledir

Küşleme: Kuzunun danada bonfileye denk gelen kısmıdır. Etin bu kısmı her kuzuda iki adettir. Kasap tabiriyle kuzunun en kıymetli yeridir. Yağsız, yumuşak ve lezzetlidir.

Bonfile: Dananın sırt kısmından çıkar. Kemiğin içinde kalan ve hareket etmeyen tek kısımdır. Bu yüzden çok yağsız ve yumuşak bir ettir.

Lokum : Süt dananın sırtından çıkan ettir. Süt dana bonfileden bir hafta boyunca kemiğinin üzerinde dinlenmiş yağsız yumuşak ince ve dövülmemiş ettir.

Antrikot / Dana Pirzola: Dananın sırt kısmından çıkan ettir. Kemikli ve yağlı olduğu için dananın en lezzetli kısmıdır. Bu eti kemikli ve yağlı pişirmek gereklidir. Kemikli olur ise pirzola kemiksiz olur ise antrikot adını alır.

Kuzu Kaburga: Kuzunun kafes bölgesinden çıkan ettir. Et önce ızgarada mühürlenip sonra 200 derece fırında 15 dakika nar gibi kızartılıp servis edilir.
kaynak:hurriyet.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ