15.10.2021 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Kuru Meyve Çeşitleri Nelerdir?

Sağlığımız açısından oldukça faydalı olan kuru meyveler, bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılabilmektedir. Yaz aylarında yetişen meyveleri , kış aylarında tüketebilmek için kurutmanız yeterli olacaktır.Kış ayların da yetişen meyveleri yaz aylarında da kurutarak tüketebilirsiniz.

Kuru Kayısının Faydaları
Bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olan kuru kayısı kan şekerini dengeler, gözlere iyi gelir .

Kuru Eriğin Faydaları
A, E ve B vitamini yönünden zengin olan kuru erik bağırsakların iyi çalışmasını sağlayıp, metabolizmayı düzenler.Ayrıca Tansiyon, romatizma ve karaciğer hastalıklarına, kansızlığa iyi gelir.

Kuru Elmanın Faydaları
Kalp rahatsızlığı, astım ve nefes darlığı yaşayanlara tavsiye edilen kuru elma migren sorunu ve karaciğer yağlanmasını önler.

Karadut Faydaları
İdrar söktürücü özelliği bulunanan karadut, cilt problemlerine de iyi gelir. Cildin erken yaşlanmasını önleyip, öksürüğün kısa zamanda geçmesini sağlar.

Kuru Üzümün Faydaları
Kan şekerini dengeleyen kuru üzüm, cildi yaşlanmaya karşı korur. 2 günde 1 tüketilen 1 avuç kuru üzüm enerji sağlayıp, demir yönünden zengin bir meyvedir.

Kuru İncir Faydaları
Gün içinde yenilen iki incir bağırsakları çalıştırıp, kabızlık sorununu önler. Antioksidan açısından zengin olan incir kansere karşı vücudu koruyup bakterileri uzaklaştırır.

Hurmanın Faydaları
Kansızlığa iyi gelen kuru hurma, içeriğinde iskelet sistemini güçlendiren mineral ve vitaminler bulunduğundan vücut yapısını dengeler ve güçlendirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ