15.10.2021 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Parmesan Peyniri Nerede Satılır? Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

Türkiye de organik üretim yapan çok az kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Özellikle kapsamlı bir bölgede hizmet veren ve büyük kurumlara satış gerçekleştiren firmaların sayısı oldukça azdır.

Türkiye de organik üretim yapan çok az kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Özellikle kapsamlı bir bölgede hizmet veren ve büyük kurumlara satış gerçekleştiren firmaların sayısı oldukça azdır. Rani çiftliği geniş bir alana kurulmuş olup bünyesince üretilen her ürünü organik yollar ile üretmektedir. Çiftlik bünyesinde birçok peynir çeşidi bulunmaktadır. Çiftlik bünyesinde üretilen peynirlerin birçoğu yurt dışında üretilen peynirlerdir. Rani farm bünyesinde üretilen ürünlerin lezzetlerinin ait oldukları bölgelerde ki üretimleri sonucunda elde edilen lezzetlerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Firma kendi bünyesinde ürettiği onlarca peynirin kendine has tadını hiçbir şekilde bozmamakta ve üretiminde kullanılan ürünlerinin aynısını kullanmaktadır. Sadece İtalya da üretimi gerçekleştirilen parmesan peyniri de bu ürünlerden yalnızca birisidir. Parmesan peyniri İtalya’nın kuzeyinde yer alan Parma şehrinin Emilia Romagna bölgesinde üretilmektedir. Bu bölgenin yaklaşık 75km lik bir alanında alınan üretim iznine bağlı olarak birçok mandıra aracılığı ile üretilmektedir. Parmesan peynirinin lezzeti ve kalitesi tüm dünyaya yayılmıştır. Peynir çok sert bir yapıya sahip olmak ile birlikte açık sarımsı renge sahiptir. Parmesan peyniri İtalya ülkesine ait bir lezzettir. Bu peynir İtalya dışında Dünya’nın başka hiçbir bölgesinde üretilmemektedir. Peynir üretiminde oldukça bol ürün kullanılmakta ve büyük titizlik gerekmektedir.

Parmesan Peynirinin Üretimi

16 litre inek sütünden yalnızca 1 kilogram parmesan peyniri üretilmektedir. Üretilen bu peynir %100 doğal olup kendi suyu ile mayalanmaktadır. Parmesan üretimi ustalık gerektiren bir kütür olduğu için kullanılacak olan sütün çok özel bir kalitede olması gerekmekte ve sütün hijyen şartlarına uyularak temin edilmesi gerekmektedir. Parmesan üretimi yapılırken sabah ve akşam günde iki kez sağılan inek sütlerinin yağ oranları mutlaka ölçülmektedir. Eğer kaliteli bir parmesan üretilmek isteniyorsa kullanılacak olan sütün yağ değeri maksimum 4.8 oranında olmaktadır. Sütler sağıldıkan sonra yaklaşık 11 saat dinlenmeye bırakılmaktadır. Yaklaşık 1 yıl içinde hazırlanan parmesan 10 içinde tüketilebilir. Parmesan peyniri ne kadar çok beklerse o kadar çok lezzetli olmaktadır. Fakat en iyi parmesan peyniri 2 yıl veya 3 yıl dinlendirilmiş olandır. Parmesan peyniri aslına uygun olarak İtalya dışında Rani Çiftliğinde üretilmektedir.

Bu peynir üretilirken üretim alanına dikkat edilmektedir. Üretim alanının çok temiz olması gerekirken kullanılacak olan sütün kaliteli ve hijyenik olması şarttır. Kaliteli süt elde etmenin en temel şartı ineklerin doğal yollarla ılıman bölgelerde beslenmesidir. Aynı zamanda parmesan peynirinin lezzetli olması için en az 12 ay dinlendirilmesi şarttır. Bu peynir pastörize edilmiş sütlerden üretilmediği için vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Peynir, protein, kalsiyum, B vitamini bakımından oldukça zengindir. Besin değeri çok yüksek olan parmesan peynirini İtalyanlar bebek maması olarak da tercih etmektedirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ