08.12.2021 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Rize’nin Meşhur Yöresel yemekleri

Rizenin Yöresel Yemekleri,Rizenin Meşhur Yemekleri

Rize’nin en sevilen sebzesi kara lahanadır. Mısır ekmeği, hamsi, koz kaldıran, kaymaktan yapılan hoşmeri başlıca mahallî yemekleridir. Bölgeye özgü mısır unu, tereyağı ve koloti peynirinden yapılan muhlama yöre sofrasının baş yemeğidir. Ayrıca bölgeye özgü bir sebze olan karalahanadan üretilen yemekler vardır; lahanadan açık sarma, çohala, helle çorbası, husli çorbası,guli çorbası,lahana sarması, lahana dolması, lahana haşlaması, sarma, lahana ezmesi, lahana rağtikosu, lahana yemeği, princili lahana, vurma lahana Turşu Tavalısı gibi toplam 18 türlü yemek yapılır.

Bölgede yetişen fasulye, kabak ve arap kapağı, patlıcan, domates ve pırasadan sebze yemekleri; bu sebzelerden ayrıca pazı, salatalık, şalgam ve tomarıdan turşu yapılır.

Hayvanların etinden çoban kavurması, et yahnisi, et yemeği, kıkırdak, kavurma; sütünden yoğurt, süzme yoğurt, carmi (bir çeşit peynir) kurç (bir çeşit peynir). Minci, koloti peynir gibi gıda maddeleri; kıymak, minci yemeği, mezus, minci kurusu,portihala (loğusa ineğin sütünden üretilen bir çeşit tatlı) yapılır.

Ayran Doğraması : Mısır ekmeğinin yoğurda doğramak suretiyle hazırlanır.
Isırgan Yemeği
Çırıhta :Tatlı çeşidi. Hamur yuvarlak kesilir. Yağda kızartıldıktan sonra üzerine şerbet dökülür. Soğuyunca yenir.
Fasulya Tavalisi : Fasulyenin ya da turşusunun tavada kavrulmasıyla yapılır.
Herse :Tatlı çeşidi. Arpa bulgur dövülerek sütle pişirilir pilav haline gelir üzerine şeker şerbeti dökülür.
Hoşmer : Kaymaktan yapılır. Kaymağa mısır unu vurulur karıştılır kaynatılır.
Kabak Çorbası :Kabak ince doğranır yağ katılır suda pişirilir.
Kabak Felisi : Tatlı çeşidi. Kabak ince ince kesilir yan yana dizilir üstüne şerbet dökülür üzeri kapatıldıktan sonra kaynatılır.
Kabak Sütlisi : Tatlı çeşidi. Bir çeşit kabak sütlacıdır. Kabak sütte ezilir içine şeker konulduktan sonra kaynatılmak suretiyle yapılır.
Koliva : Suda kaynatılmış mısır.
Korkota Çarbası : Korkata mısırın iri parçalara bölünenlerine denir. Korkota bol suda pişirilir. İçine tereyağı ayran eklenir. Piştikten sonra tereyağında salça ezdirilir üstünde gezdirilir.
Lahana Çorbası (Vurma Lahana) : Barbunya fasulyesi akşamdan suya konur. Kara su denilen kısmı sabah dökülür. Lahana ayıklanır yıkanır iç yağı ve pirinçle beraber kaynar suya konur. Piştikten sonra acı biber katılır. Mikserle vurulur biraz mısır unu dökülür tereyağı ile pişirilir.
Lahana Haşlaması : Yine barbunya fasulyesi akşamdan suya konur. Sabahtan suyu dökülür. Lahana yıkanır temizlenir fasulyeye katılarak pişirilir suyu süzülür pirinci konur kaynar. İç yağı tuz konur mısır ekmeği doğranır. Kepçe ile vurulduktan sonra biraz kaynatılır.
Muhlama : Mısır unu tereyağı peynir ya da minciden yapılır. Tavada mısır unu yağda kavrulur. İçersine su ile birlikte peynir ya da minci dökülür; pişirilir üzerine tereyağı dökülür.
Paluze : Tatlı çeşidi. Nişastadan yapılır. Sütlaç kıvamındadır.
Papara : Mısır unundan yapılır. Su kaynatılır içersine yavaş yavaş mısır unu dökülür karıştırılır kaı hale gelir. Pişince ortasına tereyağı konur.
Pekmezli Kabak : Tatlı çeşidi. Beyaz kabak dilimleri son kaynamada pekmezin içine atılmak suretiyle yapılır.
Pepeçura : Tatlı çeşidi. Üzüm suyundan yapılan pelte kıvamında yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ