18.01.2022 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Yiyecekler buzdolabına nasıl yerleştirmeli?

Yiyecekleri buzdolabına doğru yerleştirmezseniz erken bozulur veya bakteri oluşabilir.

Buzdolabında hangi besin hangi rafa koyulmalı?
En üst kata et, balık, tavuk; ikinci rafa peynir, süt, yoğurt; daha aşağıda yemekler, en alta da sebzeleri koymak gerekiyor.

Sebzeler poşetinden çıkarılıp yerleştirilmeli
Çoğumuz sebzeleri poşetleriyle buzdolabına koymayı tercih ederiz. Oysa poşetten sebzeye sürekli bir plastik geçişi olduğundan, sebzeyi poşetinden boşaltıp buzdolabına yerleştirmemiz gerekiyor.

Pişmiş ve çiğ et birbirine yakın olmamalı
Buzdolabında pişmiş ve pişmemiş etlerin birbiriyle temas etmemesi gerekir. Çünkü çiğ et çabuk bakteri üretir ve piştiğinde bakteriler ortadan kalkar. Ancak onu çiğken diğer besinlerle aynı yere koyarsak, bakterileri diğer besine bulaştırmış oluruz.

Yumurtalar kendi kutusunda saklanmalı
Yumurtanın hem kendisi hem de kabuğu çok ciddi bakteri taşıdığından yumurtayı aldığımız kutunun içerisinde muhafaza etmeliyiz. Yani yumurtaları buzdolabının içindeki yumurta raflarına dizmek yanlış!

Dondurma ve yoğurt kaplarını saklama kabı olarak kullanmayın!
Siz de satın aldığınız dondurma ya da yoğurt kaplarını saklayıp artan yemekleri muhafaza etmekte mi kullanıyorsunuz? Unutmayın, plastik kaplar her zaman en sağlıksız olandır. Üstelik dondurma ve yoğurdun üzerindeki son kullanma tarihi, aynı zamanda kabın da son kullanma tarihidir. Bu tarihi geçirirseniz kabın içine koyduğunuz yiyecek ve içeceklere plastik geçişi olur. İşte bu nedenle mümkün olduğunca cam kavanoz kullanmalısınız. (haber7)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ