26.01.2022 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri

Samsun’un Meşhur Yöresel yemekleri

Samsun Yöresel Yemekleri Nelerdir,Samsun Yemekleri

Samsun mutfağında; en başta keşkek ve tirit gelmektedir. Karalahana, yoğurtlu ve mısır çorbasının yanında; Yazı pancarı, Kocakarı Gerdanı tatlısı meşhurdur. Köylerde yöreye has ekmekler yapılır. Samsun pidesinin ünü ise tüm dünyaya yayılmıştır.

Samsun’un kültüründeki çeşitlilik aynı şekilde yemeklerinede yansımıştır. Mısır,fasulye, lahana, pancar gibi sebzelerin pirinç, et, buğdayla pişirildiği sebze yemekleri,tavuk, kaz, ördek gibi kümes hayvanlarından yapılan yemekler ve hamur işleri ağırlıktadır. Düğünlerde yaygın olarak keşkek ve yahni yapılmaktadır.

Samsun’un en meşhur yemeği türkülere de konu olmuş tirit’tir. Tirit kaz eti, bulgur pilavı ve evde açılıp yağlı tavuk suyuna bandırılmış yufkanın birlikte yendiği oldukça lezzetli ve ilginç bir yöresel yemeğidir. Çakallı Menemeni ve Balkaymak Dondurmasını özellikle tatmanızı öneririz.İlginç yemeklerinden birisi de Pazar sabahları kahvaltıda yenilen pidesidir.Ünu dünyaya yayılmış Samsun Pidesidir.

Etli, pirinçli ve hamurlu yiyecekler yaygındır. Tavuk,Kaz, ördek gibi kümes hayvanları geleneksel beslenmede önemli bir yer tutar. Lorgon,Madımak, Kırçan, Kaldırayak,Nünük gibi bitkilerden kavurma ya da çorba yapılır.

Yöreye ait yemekler arasında Mısır Çorbası,Tir (Kaz Yufkası),Yer Pancarı (Yazı Pancarı), Karalahana Çorbası, Hamsili Ekmek, Yoğurtlu Çorba, Mercimekli Bulgur Pilavı, Keşkek, Hamsili Pilav (İli Pilav) ve Kocakarı Gerdanı (Burma) sayılabilir.

Samsun’un İlçelerinin meşhur Yemekleri

ALAÇAM
Tavuk eti ile yapılan herse, özellikle Çerkez köylerinde yapılan Aluş yemekleri; Çiğ kıymadan içine baharat katılarak yapılan kapaklı pidesi, Palamut balığından yapılan palamut dolması Alaçam’a özgü olup, çok beğenilen yemeklerdir. Bahar üzeri yapılan Koyun peyniri oldukça meşhurdur.

ASARCIK
Yörede çerkez tavuğu ve kaz yufkası yaygın olarak yapılan yemeklerdir.

AYVACIK
İlçede ve yöresinde geleneksel yemek olarak “keşkek” ve “Haluç” meşhurdur

BAFRA
Bafra pidesi, köftesi, Nokulu (Lokul) ve kaymaklı lokumu ile ünlüdür. Nokul hamurdan içine ceviz ve kuru üzüm konularak yapılır. Birde meşhur bal kaymak dondurması vardır.

ÇARŞAMBA
Keşkek, Mısır Pastası, Mısır Çorbası, Karalahana Çorbası ve Sarması, Kaztiridi gibi mahalli yemekler yapılmaktadır.

HAVZA
Samsun’un hemen hemen tüm ilçelerinde olduğu gibi keşkek ve tirit Havza’nın da en meşhur yemeğidir. Havza’da hamur işleri de yaygın olarak yapılmaktadır.

KAVAK
Kavak yöresinin en meşhur yemeği kaz etiyle yapılan tirittir. Kazın eritilen yağına batırılmış yufkalarla içinde kaz eti bulunan bulgur pilavı birlikte yenir.

LADİK
İlçede yapılan yöresel yemeklerin çoğu hamur işidir. Bunlar; Erişte, Tutmaz Aşı, Mantı, İşkefe Tatlısı, Kaz Pilavı ve seridi, Çerkez Halüğü, Çerkez Şibsisi, Dabusun, Malakto, Gobi, Lobiya, Lobya, Hoşmerim, Kadayani Ekmek gibi çok çeşitlidir. Yöresel yemeklerin dışında Ladik’in Tandır Kebabı da oldukça meşhurdur.

19 MAYIS
İlçeye Alaçam’dan gelip yerleşenlerin Keşkeği ve Pıtıl ekmeği meşhurdur. Balkanlardan gelenlerin börekleri ile etli pilavı, oda sıcaklığında kurutulmuş et ve ciğer yemekleri, tarhana çorbası, özel fırında pişirilmiş somun ekmekleri ile günlük pişirilen saç ekmeği meşhurdur.

SALIPAZARI
İlçenin kendine özgü yemek çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları kısaca anlatıldıkları gibi yapılmaktadır.
Zagi Yani: Koyun eti, un, pirinç, tere – yağı, ceviz, höğmen, çorotu, safran, pul biber, sarımsak karıştırılarak yapılır.
Makaktu: Taze fasulye, ceviz, yeşil kinzi, sarımsak, koruk, irhan gibi malzemelerle yapılır.
Bileki Ekmeği: Mısır unu kaynar su ile yoğrulup üzerinde defne ve tahnal yaprakları serilir ve öylece pişirilir.
Çerkez Pastası: Mısırunu, süt, yumurta ve tereyağı ile pişirilip, üzerine et kavurması konularak yenir.

TEKKEKÖY
Yöre yemekleri arasında Kazlı Pilav, Etli Yufka, Fırın Kebabı yaygın olarak yapılmaktadır. Tekkeköy de hamsili yemeklerde yapılmaktadır. Bunlar; hamsi tava, hamsili pilav, hamsili ekmek, kiremitte hamsi gibi yemeklerdir.

TERME
Yörede en ünlü yemek keşkektir. Tirid, mısır çorbası, lepsi, hamsili pilav vb. gibi yemeklerde sıklıkla yapılır.

VEZİRKÖPRÜ
İlçenin kendine has yemeklerinden en ünlüsü, genellikle düğünlerde pişirilen keşkektir. Keşkek üzerine etli ve nohutlu yahni dökülerek yenir. İlçede katık (süzme yoğurt) la yapılan yemeklerde meşhurdur. Bunlar; katık böreği, mecik, katıklı ekmek, katık sündürme vb. dir. Ayrıca; tandır kebabı, orman kebabı, kuzu çevirmesi ve çeşitli hamur işleri de en belirgin yemeklerdendir.

YAKAKENT
En önemli yemek içli mantıdır. Kıymalı ve cevizli olarak yapılan mantı sarımsaklı yoğurtla yenir. Ördek ve tavuk etinden tirit de yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kqkwkde dedi ki:

    Canım cekti lan orucum

BİR YORUM YAZ