01.02.2023 - Yemek Kültürü - Yemek Tarifleri
Yemek Kültürü – Yemek Tarifleri – Yemek Mekanları

Van’ın Meşhur Yöresel yemekleri

Van Yemekleri,Van Yöresel Yemekleri

Başlıca geçim kaynağı hayvancılık olan Van mutfağı, et ve süt ürünlerinden oluşmuştur. Et ve süt ürünlerinin çok tüketildiği yörede, peynir, keşkek, kavurma gibi yiyecekler çoğunlukla çömlekte yere gömülerek korunur.

Van ilinin en tanınmış ürünü otlu peynirdir. Koku ve lezzet açısından diğer peynirlerden çok farklı olan otlu peynir, koyun sütü, özel bir peynir mayası ve yaylalardan toplanan dağ nanesi, sirmo (yabani sarmısak)kekik, , mendo, çaşur gibi otlar kullanılarak üretilir.

Elma, armut gibi meyvalar buğdaya gömülerek saklanırken, turp, lahana, havuç gibi sebzeler ‘kuyulama’ yöntemiyle korunur. Vanda, mutfağa ‘tandırevi’ denir. Lavaş, taptapa gibi yöresel ekmekler burada pişirilir.

Taze kavrulmuş ve öğütülmüş buğdayın tereyağıyla kavrulduktan sonra bulamaç haline getirilmesiyle hazırlanan kavut, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Yağda yumurtaya ‘ilitme’ denir. Sengeser, murtuğa ve kelledos kavurma ile yapılan yemekleridir.

Arıcılık ve küçük çapta tavukçuluğun yapıldığı ilde su ürünleri avcılığı da önemli yer tutar. Balık genellikle bulgur, yoğurt ve salçayla yapılan ayran aşıyla birlikte yenir.

Van gölünün sodalı sularına uyum sağlamış bir balık olan inci kefalindan havyar elde edilir ve bu balık tuzlanarak tüketilir.

Tarım ürünleri arasında buğday, şekerpancarı, lahana, patates, arpa, kavun ve karpuz yer alır.

Van’ın Meşhur Yöresel yemekleri;Kurut Köftesi,Çiriş Kavurma ,Kahvaltı Cacığı,Kavut Tatlısı